Euro Bölgesi’nde politik riskler artabilir

08.03.2017

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından, Euro bölgesinde bu yıl içinde politik risklerin yükselebileceği uyarısı yapıldı.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan dışında Euro bölgesinden herhangi bir üye ülkenin ayrılması riskinin düşük olduğu, mevcut risklerin ise daha çok Avrupa Birliği (AB) karşıtı siyasi partilerin güç kazanmasından kaynaklanabileceği ifade edildi.


AB karşıtı partilerin ülkelerini Euro bölgesinin dışına çıkarabilecek yeterlilikte destek almasının zor olduğu, öte yandan bu siyasal hareketlerin politik ajandayı olumsuz etkileyebileceği belirtildi. Euro bölgesinde bu yıl içinde politik risklerin yükselebileceği kaydedildi.

 

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Moody's EMEA Bölgesi Baş Ekonomisti Collin Ellis, "Yunanistan hariç herhangi üye bir ülkenin Euro bölgesinden çıkma ihtimalini düşük görüyoruz, fakat gelecekteki seçimlerin sonucuna göre önümüzdeki aylarda bu olasılık artabilir" ifadesini kullandı.

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye