Ercüment ÖZKAN'ın Ardından - Vedat KAHYALAR

24.01.2020

24 Ocak 1995 tarihinde vefat eden  Ercüment ÖZKAN'ı vefatının  25. yılında rahmetle anıyor, Erüment ÖZKAN'ın  vefat ettiği esnada ev sahibi olan arkadaşı, yazarımız Vedat KAHYALAR'ın Ercüment ÖZKAN'a ilişkin yazısını ilginize sunuyoruz.

Hertaraf Haber

Ercüment ÖZKAN'ın Ardından..

Hayatımda derin izler bırakan, unutamadığım bir dost, ağabey, hoca, önder...

Ankara'dan aramış ve müsaitsek bizde kalma isteğini bildirdiğinde sevinçten havalara uçmuştum. 23 ocakta akşam üstü eşiyle birlikte geldiler.

Kızları da vardı, onlar yakın bir ilçemizdeki akrabalarına devam ettiler. İzni olursa, akşam arkadaşlara haber verip, bizim evde  bir sohbet ayarlama teklifimi kabul etti. Dostlara da haber verdik, yemek sonrası elli'ye yakın kişiyle sohbet başladı. O zamanlarda gösterişli salonlarımız, mikrofon sistemimiz yoktu tabi.. Koltukları taşıyıp yerde oturarak doluşmuştuk salona..

Nereden bilecektik ki,  son buluşmamız olduğunu..  Sohbet başlamadan önce kalbinin iyi olmadığını bir çok damarın tıkalı olduğunu, ameliyatın çok riskli olduğunu , doktorların evinde dinlenmesi gerektiğini anlatmıştı.

Dinlenmeye, Allah'ın has dinini anlatmaya asla ara vermeyeceğini anlatmıştı. Her şeyi göze aldığı, hâlinden belliydi. Konuşmaları daha bir tavizsiz, kitabın direk ortasındandı.

O akşam özetle:

Hâdis, sünnet inkarcısı değil, aksine korunmuş olan kitabın tebliğcisi olduğunu, dini insanların, deforme edenlerin,uydurma hadisler eliyle bu işi yaptıklarını, Kuran'ın Allah tarafından korunduğunu, Kuran'la hareket etmenin dinin sigortası olduğunu, Fethullah Gülen'in o dönemdeki ABD başkanı Bush'tan daha tehlikeli olduğunu, İslam dinine zarar verdiğini, Türkiye'deki mevcut siyasal sistemle dinin uzlaşamayacağını, sistemin İslami taleplere yeterince cevap vermeyeceğini,..

O dönemdeki İslam’a yakın bir partinin, mensuplarının her birinin Kur'an eğitiminden geçirebilseydi, Türkiye'de herşeyin çok farklı gelişebileceğini düşündüğünü,..

Her müslümanın Kuran'ı mutlaka okuması, anlaması ve hayatına uygulaması gerektiğini... Anlattı uzun uzun, sonra gelen soruları cevapladı. Yazar Ali Okur'a sitem etti, hayatını yazmada geç kalabileceğini söyleyerek.

Verimli bir sohbetin ardından, misafirler gittikten sonra ailecek bir şeyler ikram edildi ve orada da sohbete devam edildi.

Sabah namazından sonra 6-7 çeşit gazete ile sıcak pide alıp evde bırakıp işyerime gittim.

İş yerim eve yakındı zaten. Kahvaltıdan sonra benim iş yerime gelecek ve Hatay'dan gelecek arkadaşlarla buluşacaklardı.Sıcak pideler ve gazetelere çok memnun olduğunu belirterek neşeyle başladığı kahvaltıyı tamamlayamadan , kalp krizi geçirmesi hepimizi çok üzdü. Eşim hem ambulansı hem de beni arayıp ellerinden geldiğince destek olmaya çalışmışlar. Eve, ambulans görevlileriyle birlikte girdim. Doktor ve görevliler çok gayret etti ancak olmadı.Hemen çok yakındaki özel bir hastaneye kaldırıldı. Oradaki doktorlar da geri döndürebilmek için gayret ettiler...Ama nafile...

Adana, İslamin yiğit, tavizsiz tebligcisi, hayatımda çok şey öğrendiğim, rol modelim Ercüment Özkan ağabeye son durak olmuştu.

Bu arada Hatay'lı dostlar,  neşeyle geldikleri Adana'dan, geri dönemeden cenaze konvoyunuzda yerlerini aldı.Haber hızla yayıldı, hastanenin önü  kalabalıklaştı.Oğlu Ömer Özkan ile de görüştükten sonra, Ankara'ya dönüş organizasyonunu yapıp yola çıktık. Ankara Gölbaşı'nda bizi Süleyman Arslantaş, Celal Sancar, Memduh Kars  ve arkadaşları karşıladılar. Konvoy artarak Ankara'ya gece girdik Sabah Turkiye'nin bir çok yerinden gelen sevenleriyle birlikte merhumu  son yolculuğuna uğurladık.

Allah rahmet eylesin..

Gayreti, cehd'i bizlere örnek olsun..

Yorum Ekle
Yorumlar
Ahmet Dursun

27.01.2020

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Çok iyi bir İslam mücahidi idi.
Taha Sayan

25.01.2020

İnsanları karanlıklardan aydınlığa çağrısını kuran ile davetine bizleri şahid kıldı. Ne güzel bir mümin, ne akıllı bir adam, ne babayiğit bir mütefekkirmiş.
Mahmut Celal Özmen

25.01.2020

Güzel bir Müslüman'dı; Rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah!
Hüsamettin Özakıncı

25.01.2020

Allah Gani Gani rahmet etsin dört gün önce Çorum’da benim misafirim olmuştu.
Ersin Ertuğrul

25.01.2020

O'ndaki davasına olan bağlılık çok az insanda görülür cinstendi. Maddi ve sağlık imkanlarının yarattığı zorluklar, inandığı ve yaşamaya çalıştığı İslâmî ilkelerin diğer insanlara da anlatilmasina mani olamıyordu. Yorgun bedenini temposuna uydurmaya çalışıyordu. Bu doğrultuda her fırsatı değerlendiriyordu. Adana ve Hatay'da müslümanlarla görüşmek, konuşmak üzere gittiği yolculukta çok sevdiği Rabbinin mağfiretine yürüdü. Kendi deyişiyle cürmü meşhut üzere Rabbine kavuştu. Türkiye İslâmî hareketinin etkin isimlerindendi. Kur'an merkezli bir anlayışla yaygın din algısının modern ve geleneksel tortulardan arınması için son nefesine dek çaba sarf etti. Bu uğurda ne sistemin ne de insanların korkutmasından çekinmedi. Yiğit namlı bir fikir ve dava adamıydi. Ercümend Özkan'a Allah'tan mağfiret diliyoruz. Vefakarligi nedeniyle Vedat Beye ve tüm dostlarına, talebelerine, etkilediği tüm müslümanlara teşekkür ederiz.
Kemal Haydaroğlu

25.01.2020

Tanışmak nasıp oldu 1985 yılında.Ankaraya ziyarine gittik.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaallah
M. Yavuz AY

24.01.2020

Allah rahmetiyle muamele etsin. Bir dava adamı,öncü ve yolcuya ev sahipliği yapmak herkese nasip olmaz. Gıpta ettim güzel adam!!!
Leyla Yıldız

24.01.2020

Ne güzel bir ölüm. 'Ölüm geldiğinde ne işte idiniz?'/Fime kuntum'(Nisa sr.79) Cevap: İnandığım dinimi anlatıyordum. Bu güzel bir cevap. Allah rahmet eylesin inşallah
Mehmedali

24.01.2020

Gayreti, cehd'i bizlere örnek oldu, idrakimiz nispetinde.. rahmet ve minnetle arıyoruz onu..
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ