Duruşmada zehir içen işkenceci general öldü

29.11.2017

Bosna Savaşı'nda savaç suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten 20 yıl hapis cezası aldıktan sonra duruşmada zehir içen eski Hırvat general Slobodan Praljak hayatını kaybetti.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki (ICTY), "Prlic ve diğerleri" davasının temyiz duruşmasında, eski Hırvat general Slobodan Praljak'a 20 yıl hapis cezası kararı verildiğinin açıklanmasının ardından zehir içti. Eski general Praljak'ın yaşamını yitirdiği açıklandı.

DURUŞMAYA ARA VERİLMİŞTİ

Eski Hırvat general Praljak'ın zehir içmesi üzerine mahkeme duruşmaya ara vermişti.

2013 yılında açıklanan ilk kararda, Bosna'daki savaşta işledikleri suçlar nedeniyle toplam 111 yıl hapse mahkum edilen Hırvat askeri ve siyasi yetkililerin temyiz duruşması bugün yapıldı.

 

ICTY Temyiz Konseyi, Bosna Hersek'teki sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti (HR-HB) Başbakanı ve Hırvat Savunma Konseyi (HVO) Başkanı Jadranko Prlic'e 25 yıl hapis cezası verirken, HR-HB Savunma Bakanı Bruno Stojic'e ise 20 yıl hapis cezası verdi.

 

HVO ana üs komutanı işkenceci Hırvat general Slobodan Praljak'a da daha önce verilen 20 yıl hapis cezası onaylandı.

 

Ancak kararın açıklanmasının ardından, yüksek sesle cezayı kabul etmediğini söyleyen işkenceci  Praljak zehir olduğu belirtilen bir sıvı içti.

 

Temyiz Konseyi, Praljak'ın zehir içtiğinin iddia edilmesinin ardından duruşmayı sonlandırmıştı.

 

SAVAŞ SUÇLUSU DEĞİLMİŞ

 

Karar açıklandığı sırada Praljak ' Ben savaş suçlusu değilim' diyerek cezayı kabul etmediğini söyledi ve içinde zehir olduğu öne sürülen bardağı kafasına dikti.

 

AMBULANS SEVK EDİLDİ

 

Praljak'ın avukatı da "Müvekkilim zehir içtiğini söyledi" dedi. Temyiz Konseyi, Praljak'ın zehir içtiğini iddia etmesinin ardından duruşmayı sonlandırdı. Yargıç savaş suçlusu generalin kullandığı bardağa el konulmasını isterken,mahkemeye ambulans çağırıldığı belirtildi.

 

Savaşta Bosna Hersek'teki Hırvat Savunma Konseyi'nin (HVO) başkanı ve sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin başbakanı olan Jadranko Prlic ile diğer 5 Hırvat komutan, 2013 yılında Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten toplam 111 yıl hapse mahkum edilmişti.

 

ICTY tarafından 29 Mayıs 2013'te açıklanan ilk dereceli kararda, Jadranko Prlic 25 yıl hapse mahkum edilirken, sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin savunma bakanı Bruno Stojic, HVO komutanları Slobodan Praljak ile Milivoj Petkovic 20'şer yıl, Valentin Coric 16 yıl, esir değişimlerinden sorumlu Berislav Pusic ise 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

İSTANBUL/AA

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye