Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD'ye güvenemeyiz

16.01.2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada'da Büyük Şeytan Amerika'nın  Suriye'de PYD/YPG komutasında 30 bin kişilik "sınır ordusu" kurulacağı açıklamalarına sert bir şekilde tepki gösterdi.

 

Gazetecilerin  Büyük Şeytan ABD'nin YPG kararına ilişkin sorularına yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanının, YPG/PYD'ye silah vermeyeceğini iddia ederek, Amerika yönetimin ve Pentagon'dan farklı ifadelerin geldiğini söyledi.

 

Büyük Şeytan ABD'nin  tarafını belli etmesi gerektiğini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, "Her şeyden önce koalisyon adına açıklama yapamaz çünkü biz de koalisyonun içindeyiz. Amerika müttefiklerini mi seçiyor, terör örgütünü mü tercih ediyor? ABD bir terör örgütünü tercih ediyorsa, bizim de tavrımız elbette farklı olur. Biz kendi tedbirlerimizi alırız. Kim olursa olsun, arkasında ABD olmuş, başka ülke olmuş, bizi ilgilendirmez. PKK'nın da arkasında birçok ülke var. Ama biz PKK ile nasıl mücadele ettiysek, YPG ile de mücadele ederiz. Afrin'de de ederiz, Fırat'ın doğusunda da ederiz, nerede gerekiyorsa orada mücadelemizi yaparız." diye sözlerini sürdürdü.

 

Bu mücadelenin kendileri için var oluş meselesi olduğuna dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, kendilerine karşı oluşan tehdidi bertaraf etmenin görevleri olduğunu kaydetti.

 

Düşmanımız olan terör örgütlerine destek veren ülkelere güvenmemiz söz konusu olmaz

 

Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Terör örgütünü tercih eden ülkelere yönelik tavrımızda farklı olur. Çünkü bizim düşmanımız olan terör örgütüyle iş birliği yapan, ona destek veren ülkelere güvenmemiz söz konusu olmaz. Umarım bu açıklama bireysel bir açıklamadır. Gerçeği yansıtmaz. Koalisyon adına böyle bir açıklama yapamazlar. Böyle bir adım atılmaz. Aksi takdirde bölgede kaos olur. Suriye'nin geleceği de riske atılır. Suriye’yi bölmek mi istiyor? Suriye'nin toprak bütünlüğünü mü destekliyor? Bu konuda ABD'nin de Batı'nın da dürüst olması gerekiyor. Ama bize verilen sözlerde tutulmadı. Rakka'da, operasyon bittikten sonra ABD burayı Rakkalı insanlara Araplara verecekti olmadı. Mümbiç'te de olmadı. Sözünü tutmayan bir ülke ne kadar güvenilir ve itibarlı olur. En son BM Genel Kurulu'ndaki oylamada da gördük. Artık tehditlerle, ayak oyunlarıyla iş birliği yaparak bir yere varamayız. Dolayısıyla ABD'nin burada net bir karar vermesi lazım. Yarın Rex Tillerson ile de bu konuyu görüşeceğiz." diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye