Daha Fazla Kömür Baskısı Faicayı Getirdi...

10.01.2018

Manisa Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği ailelerinin mağdur olduğu, Türkiye'yi yasa boğan  faciayla ilgili 51 sanığın yargılamasına yeniden başlandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesinde bir araya gelip  açıklama yapan Soma'lı aileler davanın peşini bırakmayacaklarını belirttiler.

 

Manisa Soma’da, 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin hayatını  yitirdiği ve Türkiye'yi ağlatan facianın davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yenidengörülmeye  başlatıldı.

 

‘Olası kastla öldürme’, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan 301 kez 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan 5’i tutuklu 51 sanık hakim karşısına çıktı.

 

 

Duruşma öncesi bazı Sivil Toplum Kuruluşu  üyeleriyle faciasında yaşamını yitiren işçilerin aileleri, Akhisar Tren İstasyonu önünde toplandı. Kalabalık, ‘Unutmadık, unutturmayacağız’ yazılı pankart açıp, mahkemeye kadar yürüdü. Kalabalık yol boyunca, ‘301’in hesabı sorulacak’, ‘Anaların gözyaşı katilleri boğacak’, ‘Kaza değil cinayet, kader değil katliam’ sloganları atarak yürüyüş yaptılar.

 

Olayda Yaşamını yitiren kurbanların yakınları ise artık adalet istediklerini, vicdanlarının kan ağladıklarını belirterek “Davanın her an takipçisi olacağız” dediler... Duruşmada somalı mağdur ailelerin avukatları, facianın yaşandığı madende 23 taşeron firmanın bulunduğunu ve bu firmalara üretilen kömür üzerinden ödeme yapıldığı için taşeronların işçilere daha çok  üretim baskısı uyguladıklarını iddia ettiler.

 

ATM DAYIBAŞLARI VAR

 

301 Canı'ın Yakınlarının Avukatları ayrıca bu firmaların ‘taşeron’ olarak değil ‘dayıbaşı’ olarak adlandırıldığını söyledi. Avukatlar dayıbaşıların madenin kadrolu çalışanları olduğunu ancak madene günlük mesailere gelmediğini de savundu.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye