22 Temmuz 2019 Pazartesi •

Cevdet Said: Büyük güçler savaşmaz silah verip savaştırır

15.03.2019

Dünyaca ünlü Suriyeli alim Cevdet Said, "Türkiye hakikatleri kavramaya başlamış bir ülke. Mesela dünyadaki en büyük zulümlerden biri veto hakkı. 190 ülke bir tarafa, 5 ülke bir tarafa. Öyle bir şey yok. İşte Türkiye, 'Dünya 5'ten büyük' diyebilen ilk ve tek ülke olmuştur" dedi.

Suriyeli alim Cevdet Said, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hayattaki en önemli hususun selam ve barış olduğunu görüyorum. Hem İslam'ın manası hem de Müslümanlara verilen Müslüman adının esas mesajı barıştır. Bütün peygamberler barış mesajı getirmiştir. Hiç savaş mesajı getiren peygamber yoktur. Zaten savaş yöntemi çoktan ölmüştür" değerlendirmesinde bulundu.
Said, "Cahillerin cahilliğini sömürenler zalimdir" diyerek, şunları söyledi:

"Bugün dünyada kötü insanlar dışında savaşı yöntem olarak kullanan insan kalmamıştır. Onun için büyük güçleri birbirleri ile savaşırken görmezsiniz, hep küçükleri aralarında savaştırırlar. Her iki tarafa da silah verirler. Onların cahilliğini, servetlerini sömürürler. Bu hayatta vurgulanması gereken en önemli şey, İslam'ın verdiği barış mesajıdır. Cihad, hakikatin ortaya çıkması için çabalamaktır. Kuran'ın cihad dediği budur. Onun için barışa, hakka ve hakikate insanları davet etme çabamız çok önemlidir."
 

"İnanç alanında baskı kurarak insanlara zulüm yapıyorlar"


Said, cahillikten kurtulmanın yolunun ilimden geçtiğini ifade ederek, Peygamberlerin hepsinin "hak ile geldiğini", gelişlerindeki hakikati bulmak gerektiğine işaret etti.
"Zorbalığın, cahilliğin ve zulümlerin baskısı cahilleredir" diyen Said, şu yorumda bulundu:
"Siyaset, ekonomi, aile, inanç alanlarında, her alanda baskı kurarak insanlara zulüm yapıyorlar. İşte bu baskı ile iman da, küfür de olmaz. Yani baskı altında iman ettim diyenin imanı da geçerli değildir. Baskı altında inkar ettim diyenin inkarı da geçerli değildir. Onun için insanlığa hürriyet, tam bir özgürlük ortamı gerekli. İnsanların hakkın, hakikatin izine girecek aklını, ilmini kullanarak hakikati bulacak bir ortam oluşturabilmesi gerekli. İşte o cahillerin bu potansiyelini sömürmek buna fırsat tanımıyor. Zorbalar hak hukuk tanımıyor, sürekli zorbalıkla insanların aydınlanmasını, aklını kullanmasını engelliyorlar.

Dolayısıyla sistem böyle zulüm üretmeye, hasar üretmeye devam ediyor. Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan mültecilerde bunlardan bir tanesidir sadece."

"Türkiye, 'Dünya 5'ten büyük' diyebilen ilk ve tek ülke olmuştur"

"Türkiye hakikatleri kavramaya başlamış bir ülke. Mesela dünyadaki en büyük zulümlerden biri veto hakkı. 190 ülke bir tarafa, 5 ülke bir tarafa. Öyle bir şey yok. İşte Türkiye, 'Dünya 5'ten büyük' diyebilen ilk ve tek ülke olmuştur" yorumunu yapan Said, Türkiye'nin gidişattaki duruşunu desteklediğini ve takdir ettiğini söyledi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye