19 Temmuz 2019 Cuma •

BİR FİLM ÖNERİSİ / KALK VE DİREN

23.03.2019

BİR FİLM ÖNERİSİ / KALK VE DİREN (STAND AND DELİVER)


Süre: 102 dk

Yapım: 1988 ABD

Yönetmen: Ramon Menendez

Senaryo: Ramon Menendez Tom Musca

Oyuncu: Andy Garcia Edward James Olmos Carmen Argenziano Rosanna DeSoto Eliot Virginia Paris


Günümüzde çocuklarımıza miras olarak ne bırakıyoruz?

Aileler ellinde olanı yeni nesillere miras olarak bırakmaktadır. Mal, mülk te miras olarak bırakılabilir elbette. Ama ahlak, kültür, sanat, medeniyet, eğitim meslek, değerler vb. unsurlarda yeni nesillere bırakılan miraslardır. Hangi çevreye aitseniz o çevrenin mirasını alırsınız. O mirası istemeseniz dahi bazen ondan kurtulamazsınız. Ama iyi motive edilmiş bir birey kendisine kalan mirası değil hayalindeki geleceğe sahip olabilir. Özellikle eğitim fırsatlarını iyi değerlendiren yeni yetişmekte olan gençler hayallerindeki geleceğe ulaşabilirler.

Kalk ve Diren filmi, matematik öğretmeni Jamie Escalante’nin ve öğrencilerinin kararlılık, cesaret, emek, sabır ve başarı öyküsünü anlatan, onları hayallerinin de ötesine taşıyan, gerçek ve yaşanmış bir olayı konu almaktadır. Filin konusunu kısaca şöyledir:

ABD’de İspanyolca konuşan Latin kökenlilerin yaşadığı, olumsuz koşulların, geri kalmışlığın, şiddet kültürünün, çeteciliğin, fakirliğin, ahlak ve değer yoksunluğunun, hüküm sürdüğü bir bölgedeki devlet lisesine Jamie Escalante adında bir matematik öğretmeni atanır. Bu okuldaki öğrenciler bu bölgenin tüm mirasını almaktadır ve matematik öğretmenine karşı saygısız, matematiğe karşı da ilgisilerdir. Çoğu çete mensubu gençlerin oluşturduğu öğrenciler eğitimle ilgilerini tamamen kesmiştir. Öğrenciler öğretmenlerden, öğretmenler de öğrencilerden karşılıklı olarak umutsuzdur, ilgisizlerdir ve her iki tarafta okuldan soğumuşlardır.

Öğrencilerin ve öğretmenlerin başarı için ümidini tükettiği hatta okulun kapatılmasının gündemde olduğu bir süreçte Escalante, öğrencilerin potansiyelini görüp, zekâlarını fark eder ve bu öğrencilerin içerisinden ülkenin matematik alanındaki en başarılı öğrencilerini çıkarmayı başarır. Üstelik bunu çarpım tablosunu bile bilmeyen, öğretmenlerine karşı saygısız olan sınıf öğrencilerini doğru yöntem ve teknikleri kullanarak ve her öğrencisinin sorunuyla ilgilenerek, bazılarının ailelerine ulaşarak başarır. Bu başarının arkasında kararlılık, cesaret, emek, fedakarlık, sabır vardır.

Filmde Jamie Escalante’nin matematik öğretirken ilgisiz öğrencileri matemetikle buluşturmak için kullandığı metotlar çok ilginçtir. Örneğin kesir veya yüzdelik hesapları öğrettiği bir derste aşçı kıyafetiyle derse girer, elmayı bilerek bu dersi verir. Özellikle başlangıç aşamasında derslerde kendisiyle alay edilmesine takılmaz, konuşmalarında sokak ağzını ve yerel aksamı kullanır, sınıftan kaçmaz usanmaz. Küçük ifadelerde birle bir zeka varsa onu görünür kılar, kişilerdeki yeteneği keşfetmeye çalışır.

“…zaten doğuştan karşınıza çıkan iki engeliniz var. Bu dünyada bazı insanlar ten renginiz ve isimleriniz yüzünden normalden daha az bilgili olduğunuzu düşünüyor ama matematik bunu eşitleyecek” sözüyle Onları anladığını ve onlara matematik öğreterek yardımcı olabileceğini gösterir.

Kalk ve Diren (Stand and Deliver) filmini her ailenin çocuklarıyla beraber izlemesini ve değerlendirmelerini öneriyorum.

Eğitimcilerin, toplum bilimcilerin ve özellikle Öğretmenlerin ise Kalk ve Diren (Stand and Deliver) filmini önce izlemelerini sonra üzerine yapılan bilimsel araştırmaları incelemelerini öneriyorum. Örnek olarak Öğretmenlerin sınıflarında uyguladıkları yönetim tarzlarını sorgulamalarında bir fırsat olarak görülebilir.i Makalesi incelenebilir.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemlerde yapılan “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” PISA sonuçlarına göre başarısız bir eğitim sistemimiz var. Bu başarısızlıktan kurtulmak için Kalk ve Diren (Stand and Deliver) filminin çok şeyler öğreteceğini söyleyebilir.

Kalk ve Diren filminde göreceğimiz başka bir gerçeklik şudur:

“Çalışmayla elde edilen başarı şans değildir ve her defasında aynı başarılı sonucu size verir”

 

Ne demek istiyorum?

 

Bu sorunun cevabını sadece filmi izleyenler öğrenecektir.

İyi seyirler…

Hazırlayan: Ali DEDE

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye