Başbakan Yardımcısı Akdağ: Atık sularda uyuşturucu analizi yapacağız

26.11.2017

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Büyük şehirlerde atık sulardan uyuşturucu madde analizi yapacağız. İlk uygulama Adana'da başladı. İstanbul, Ankara, İzmir'de de bu izleri arayacağız. Böylece kentlerde uyuşturucu kullanımı ile ilgili tespit yapma imkanımız olacak"dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, CNN TÜRK'te katıldığı canlı yayında uyuşturucuylü mücadeleye ilişkin önemli bilgiler verdi. Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntemi de duyuran Akdağ, atık sulardan uyuşturucu analizi yapacaklarını ve uyuşturuc madde izi arayacaklarını dile getirdi. İlk olarak Adana'da yapıldığını söyleyen Akdağ, diğer illerde de bu analizin yapılacağını ve hangi bölgelerde uyuşturucunun kullanıldığını bu şekilde tespit edileceğini açıkladı. 

 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, şöyle devam etti: "Acaba miktarı azaltıyor muyuz, kullanılan miktarı? Kullanma hızındaki artışı azaltıyor muyuz? Bunu takip etme imkanımız olacak.Tedavi ve rehabilitasyonla ilgili yeni bir kavram getiriyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın onaylayacağı, onay vereceği Yeşilay ile birlikte altyapısı hazırlanan danışma merkezleri kuracağız. Şu anda telefon hattımız da var, 191. Vatandaşlarımız 24 saat arayıp bilgi alabilirler. Mutlaka arasınlar. Şimdi uyuşturucu kullanıp da tedaviyi kabul eden kişilere başlangıçta bir ceza verilmiyor. Denetimli serbestlikle başlıyorlar. Bunu son yılda gerçekleştirdik. Bu bir şekilde, emniyetle münasebeti olmuşsa; emniyetin haberi oldu, gözaltına alınma durumu oldu, tedaviyi kabul ederse denetimli serbestlik oluyor. Doğrudan sağlık kuruluşuna başvurmuşsa, bunu emniyete bildirme zorunluluğu yok"

 

TÜRKİYE'DE YAKALANAN UYUŞTURUCU AVRUPA'DAN DAHA FAZLA 

 

Türkiye'de yakalanan uyuşturucu miktarı Avrupa'da yakalanan uyuşturucu miktarından daha fazla olduğunu dile getiren Akdağ,  "Avrupa'dan da Türkiye'ye uyuşturucu geliyor" şeklinde konuştu. 

 

SİGARA KULLANIMI  

 

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu" kurmak üzere olduklarını, bunun altında "uyuşturucu", "sigara", "alkol" ve "teknoloji" bağımlılığıyla mücadele grupları oluşturacaklarını kaydeden Başbakan Yardımcısı Akdağ, "Sigara kullanım oranı alınan tedbirlerle yüzde 32'lerden 27'lere düşmüştü. Ancak yeniden 30'a çıktı.Kontrol etmek zorundayız" dedi.

 

ASLA KABUL EDİLEMEZ

 

Malatya'da bazı Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği iddialarıyla ilgili de konuşan Akdağ, "Bunlar, kabul edilemez, bugüne kadar nasıl bu işlerin üzerine  hassasiyetle gidildiyse şimdi de hassasiyetle gidilir, gidilmelidir" dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye