ANKARA'DA İSKİLİPLİ ATIF HOCA ANILDI

26.02.2019

Şapka Kanunundan bir buçuk yıl önce yazdığı Frenk Mukallitliği ve Şapka isimli kitabı ile Şapka Kanununa muhalefet etmekten tutuklanan ve İstiklal Mahkemesinde yargılanarak 4 Şubat 1926 yılında idam edilen İskilipli Atıf Hoca’nın hayatı, eserleri ve hakkında yapılan araştırmalara yer verilen program 23 Şubat 2019 Cumartesi günü Hacıbayram Camii Eşrefoğlu Rumi Konferans Salonunda yapıldı.

Programa Ergin ŞAHİN Hocanın yaptığı Kuranı Kerim Tilaveti ile başlandı. İMH Ankara Adına Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp MEDET tarafından yapılan selamlama konuşmasında İskilipli Atıf Hocayı idam eden zihniyetin halen Mısır’da devam ettiğinin altı çizildi.

Daha sonra söz alan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet BARCA İskilipli Atıf Hoca’nın Ankara’da tutulduğu hücrenin halen ASBÜ tarafından kullanılan bir binada olduğunu bu nedenle Üniversite olarak bir İskilipli Atıf Hoca Müzesi yapma çalışması içerisinde olduklarını bildirdi.

İskilipli Atıf Hoca hakkında hazırlanan sinevizyon izlendi. ASBÜ Öğretim Görevlisi Dr. Murat Umut İNAN tarafından yapılan arşiv çalışmaları hakkında görseller eşliğinde bir sunum yapıldı. Dr. İnan Atıf Hoca’nın yırttığı iddia edilen savunmasının arşiv kayıtlarında mevcut olduğunu ve yakında yapılacak yayınlarda günümüz Türkçesi ile yayınlanacağını, amaçlarının Hocayı İlmi, aksiyon ve ailevi yönleri ile araştırmak olduğunu bildirdi.

Dr. Mehmet SILAY ise yaptığı konuşmada yapılan yargılamanın tam bir hukuk cinayeti olduğunu bildirdi. Yargılama heyeti içerisinde bir hukukçunun bulunduğunu onun da savcı olduğunu ve söz konusu savcının iddianamesinde Atıf Hoca hakkında idam talebinin bulunmadığını buna rağmen İstiklal Mahkemesinin idam kararı verdiğini söyledi. Atıf Hocanın aynı suçlamalar ile daha önce Giresun İstiklal Mahkemesinde yargılandığını ve suçlu bulunmadığı belirten Dr. Sılay “Hocanın daha önce berat ettiği bir davadan idama mahkum edilmesinin hiçbir açıklanabilir bir tarafı yoktur” dedi. Atıf Hoca hakkında yeterli araştırmanın yapılmadığını söyleyen Dr. Sılay son zamanlarda bu konuda da önemli gelişmeler olduğunu belirtti. ASBÜ Rektörü tarafından İskilipli Atıf Hoca hakkında gösterilen hassasiyeti takdir ettiğini bildiren Dr. Mehmet SILAY bu program için de İMH Ankara Yönetimine ve programa ilgi gösteren katılımcılara teşekkür etti.

İMH Ankara Genç Hareketten gençlerin söylediği ezgiler ile program tamamlandı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye