Anadolu Platformu - Şehir ve Medeniyet Derneği: FETÖ’den, Hukuk önünde gecikmeden hesap sorulsun

11.08.2017

Şehir ve Medeniyet Derneği ile – Anadolu Platformu, 15 Temmuz davalarını takip etmek için Ankara’da oluşturulan 15 Temmuz Platformu adına, bugün Sincan cezaevi önünde nöbet tutup, basın açıklaması okuyarak; Fetö’nün kumpaslarını telin etiiler.. Adli mercilere de seslenerek hukuk önünde acil bir şekilde hesap sorulmasını talep ettiler.

 

Grup adına  bir  açıklama yapan Şehir Medeniyet derneği yönetim kurulu üyesi Aziz Oğuzhan Karaman; FETÖ mensuplarının üçlü bir strateji izlediklerini, birinci strateji, “her şeyi inkâr etme” esasına dayandığını; Kamera kayıtları, resmi belgeler, telefon dinlemelerinin, dijital kanıtlar vs. Hiçbir şey önemli olmadığını,  her tür yalan serbest olduğunu; FETÖ’cü darbecilerin dava sürecinde kullandıkları ikinci stratejinin ise, kendilerinden çok FETÖ’yü aklamaya çalışmaları, FETÖ’nün darbe girişiminin esas faili olduğu gerçeğini gizlemeye gayret göstermeleri olduğunu;  FETÖ’cülerin uyguladıkları üçüncü Strateji’nin de, kendilerini savunurken birlikte yargılandıkları herhangi bir sanığı suçlamamak şeklinde karşımıza çıktığını ifade etti.. Karahan; “Tam anlamıyla organize hareket eden bir yapı ile karşı karşıyayız” dedi.

 

Şehir Medeniyet Derneği Adına Aziz Oğuzhan Karaman’ın okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

 

Bugün burada, İstiklal Harbi'nden bu yana ülkemizin karşılaştığımız en büyük tehlike olan 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde yer alan sanıkların ceza davasını takip etmek için bir araya geldik. Anadolu'yu ABD ve uluslararası güçler adına işgal etmeye kalkışanlarla hesaplaşmak için Sincan'a geldik. Anadolu insanının darbelere ve darbecilere, darbecilerin arkasındaki NATO benzeri örgütlere karşı korkusuz olduğunu göstermek için bugün burada toplandık. 1960, 72, 80 ve 28 Şubat darbelerini görmüş bir toplumun fertleri olarak, bir daha benzeri alçak girişimler olmasın diye buradayız.

 

15 Temmuz FETÖ' nün üçüncü darbe girişimidir. İlk darbe girişimi 7 Şubat 2012'de olmuştu. İkincisini ise 17-25 Aralık 2013'te yaşadık. Üçüncü ve en hain süreci ise bir yıl önce birlikte yaşadık. Pennsylvania’dan yönetilen terör örgütü FETÖ 15 Temmuz'da milli iradeyi hedef aldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve TBMM başta olmak üzere devlet kurumları bu karanlık örgüt tarafından bombalandı

 

15 Temmuz darbe girişimi sırasındaki eylemlere ilişkin tüm davalar önemli, ancak Akıncı Üssü davası çok daha önemli. Zira darbe girişimi buradan yönetildi. Ancak 1 Ağustos'ta başlayan ve bugün dokuzuncu celsesi görülecek davada, FETÖ üyeleri, Akıncı Üssündeki video kayıtlarını bile inkâr etmektedir. İkinci sanık konumundaki Akın Öztürk dahil neredeyse tüm sanık darbeciler, sivil imamlarını korumak için her türlü yalana başvurmakta, kimisi hayvan belgeseli çekmeye, kimisi arsa bakmaya geldiğini söylemekte. Burada bir kez daha görmekteyiz ki; FETÖ üyeleri, yaptıkları bir işi dahi sahiplenemeyecek kadar çapsız, korkak ve yalancıdırlar. Bugün ve bugüne kadar ki duruşmalarda gördüğümüz, hain örgüt mensuplarının takiyye yaparak yalan söyleyerek süreci uzatma ve tiyatro sergilemeleridir.

 

FETÖ mensuplarının üçlü bir strateji izlediklerini görüyoruz. Birinci strateji, “her şeyi inkâr etme” esasına dayanıyor. Kamera kayıtları, resmi belgeler, telefon dinlemeleri, dijital kanıtlar vs. Hiçbir şey önemli değil. Her tür yalan serbest. FETÖ’cü darbecilerin dava sürecinde kullandıkları ikinci strateji, kendilerinden çok FETÖ’yü aklamaya çalışmaları, FETÖ’nün darbe girişiminin esas faili olduğu gerçeğini gizlemeye gayret göstermeleri. FETÖ’cülerin uyguladıkları üçüncü strateji, kendilerini savunurken birlikte yargılandıkları herhangi bir sanığı suçlamamak şeklinde karşımıza çıkıyor. Tam anlamıyla organize hareket eden bir yapı ile karşı karşıyayız.

 

Anadolu insanı geçmişte emperyalistlere karşı verdiği direnişin bir benzerini 15 Temmuz akşamı FETÖ'ye ve örgütün ülkeyi işgal girişimine karşı da göstererek 250 şehit ve binlerce yaralıya mal olsada darbeye dur demiştir. Millet, acizliği ve teslimiyeti kabul etmedi. Meydanlarda, sokaklarda canları pahasına eşsiz bir destan yazan millet, şehit yakınları, gaziler ve STK lar olarak bizler şimdi hukuk önünde gecikmeden hesap sorulsun istiyoruz. FETÖ, kirli emelleriyle birlikte tümüyle bertaraf edilsin istiyoruz.

 

Bütün şehitleri, gazilerimizi, vatanımızı bize emanet bırakan kahramanlarımızı unutmayacağız. Onların inancı inancımızdır. Onların düşmanları ebedi düşmanlarımızdır. Şimdi emanete sahip çıkma vaktidir. Emanetimize sahip çıkıyor, 'Zalimler İçin Yaşasın Cehennem' diyoruz. Davamıza sahip çıkıyor, 'Zalimler en ağır şekilde cezalandırılsın' istiyoruz. Geleceğimize sahip çıkıyor, 'FETÖ’nün üst aklından, mimarlarından, destekçilerinden ve tetikçilerinden yargı önünde hesap sorulsun' diyoruz.

 

İşgal, darbe ve katliam emrini verenleri, millete kurşun sıkanları, alçak uçuşla uçak uçurup alçakça katliam yapanları,  ezin, yakın, vurun, acımayın" diye talimat yağdıran "apoletli teröristleri", tankları milletin üzerine sürenleri, asla unutmayacağız ve peşlerini bırakmayacağız.

 

Biz bugün burada Anadolu Platformu - Şehir ve Medeniyet Derneği olarak, yargı kurumlarının, darbecilere ve onların destekçilerine en ağır cezayı vermelerini, milletimizin vicdanını rahatlatmalarını bekliyoruz.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye