AİÖP: Yaşasın Filistin davamız ve yaşasın Mescid-i Aksa , BÜYÜK FELAKET NEKBE

13.05.2017

BÜYÜK FELAKET NEKBE

 

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Büyük Felaket “NEKBE” , Siyonist devletin kuruluşunu protesto etmek amacıyla  Ankara İsrail Konut’unun önünde bir basın açıklaması yaparak  Filistin’e ve Mescidi Aksaya sahip çıktı. 

İnanç özgürlüğü platformu adına Zeynel Abidin Özkan’ın okudu basın açıklansında ayrıca hafta içinde , Doğu Kudüs’te, şehrin en işlek noktalarında, 16 yaşındaki Fatıma Hacici isimli Genç Filistinli Kız’ın şehit edilmesine tepki gösterilerek , işgalci İsrail sert bir şekilde kınandı.

 

Zeynel Abidin Özkan’ın okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu tarafından düzenlenen 583. hafta basın açıklamasına hoş geldiniz 1948 Nekbe…. Filistin için büyük felaket günü!!!!

1948 Nekbe…. Siyonizmin devletleştirilerek insanlığın başına musallat edilişi ve insanlık için büyük felaket günü!!!!

 

Filistin topraklarını zorla zapt ederek, halkını katledip ve sürgün ederek, evlerini ve zeytinliklerini tarumar ederek kısacası kandan ve zorbalıktan

beslenerek kurulan ve yine bu yollarla büyüyen terör devleti İsrail'in 69. kuruluş yıldönümü bugün. 1948 yılının bugünü, Nekbe.

 

Nekbe, 800 binden fazla Filistinlinin yurtlarından sürülmesinin, İsrail’in uyguladığı tecavüz ve  mezalimin adı.

 

Nekbe, 500’den fazla köyün yakılıp yıkılmasının, Filistin’lilerden arındırılmasının adı.

 

Siyonist işgal gücünün, masum sivillere yönelik yaptığı katliamın, ırkçı ayrım duvarlarının, Filistin’e kapatılan sınırların adıdır Nekbe.

 

Bugün, Filistin topraklarının işgali ile kurulan Siyonist işgalci devlet İsrail’in kuruluşunu ve zulmünü tel’in etmek ve Filistin halkının bağımsızlık mücadelesine destek vermek üzere Nekbe (büyük felaket) gününde bir araya toplanmış bulunuyoruz.

 

İsrail, uyguladığı Siyonist işgal politikası ve zulmü ile hiçbir zaman dünya vicdanında varlığı meşruiyet kazanamamış bir yapıdır. 1920-1960 Yılları arasında İsrail’in liderliğini yapan David Ben-Gurion, “Geldik ve ülkelerini çaldık… Geri dönmemeleri için ne gerekiyorsa yapmalıyız” şeklindeki beyanı ile, Siyonistlerin nazileri kullanarak İsrail devletini kurmak için yaptıkları katliamı ortaya koymuştur..

 

Siyonist Yahudilerin 1880 yıllarında Filistinlileri topraklarından sürme mücadelesi, 1948 yılında İsrail’in bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte had safhaya ulaşmış ve o tarihten itibaren yüzbinlerce Filistinli’nin yaşam alanları gasp edilmiştir. İsrail, 800 bin Filistin’liyi ülkesinden sürgün etmiş, Kudüs, Tel Aviv ve Hayfa gibi şehirlerde 11 semt ve 530 köyün haritadan silinmesine neden olmuştur. 1947 BM planına göre Kudüs uluslararası bölge ilan edilmişken, İsrail şehri 1967’de önce işgal ve ilhak etmiş, ardından şehrin pek çok tarihi eseri yakılıp yıkılmıştır. Filistin topraklarını Filistinlilerden ayıran duvarlar örülmüş, ithal yerleşimci Yahudiler getirilerek demografik yapı değiştirilmiştir.

 

1968’lerden itibaren 250.000 keyfi tutuklama gerçekleştirilmiş olup, halen keyfi olarak içlerinde Filistin’li siyasetçilerin da bulunduğu 7500 kişi hapishanelerde işkence ve kötü muameleye maruz bırakılmaktadır.

 

İsrail, sürgündeki Filistinlilerin geri dönüşünü engellemekte, Filistin’de bulunan yerleşik halkın ise, hayatlarını devam ettirmeleri için zaruri olan temel ihtiyaçlarını karşılamalarına mani olmaktadır.

 

Ve katil şebeke İsrail’in katliam, işgal, yıldırma, gözaltı, hapis, yeni yerleşim yerleri inşası, ve uluslararası kamuoyunca ihlal sayılacak yüzlerce başlıkta sayılabilecek zulümleri maalesef şiddetini azaltmadan devam ediyor. Gazze’de halen yaklaşık 2 milyon Filistinli açık hava hapishanesinde mahkum…

 

İşgalci İsrail’in hapishanelerindeki yaklaşık 2 bin Filistinli, “İsrail’in keyfi uygulamaları ve hak ihlâllerine son verilerek tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi” için 17 Nisan tarihinden bu tarafa açlık grevinde

 

Fatıma Hacici, Henüz 16 yaşında idi. İşgal altındaki Doğu Kudüs’te, şehrin en işlek noktalarında, günde yüzlerce turistin güzergahı olan eski şehrin Şam kapısında İsrail polisi tarafından bıçaklı saldırıda bulunduğu iddiasıyla ateş açılarak şehit edildi. Fatima Hacici vücuduna en az 20 merminin isabet etti. Fatıma israil hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara destek vermek için beş günden beri ne yemek yiyordu ne de su içiyordu. Kudüs’teki en şerefli alanda da katledilerek  şehadet mertebesine ulaştı.

 

Fatıma Hacici başta olmak üzere Filistinli tüm şehitleri ve hapishanelerde İsrail zulmüne karşı onurlu duruşlarından taviz vermeyen Filistinli tutsakları selamlıyoruz.

 

Nekbe (Büyük Felaket) Gününün 69. Yılında İsrail işgalinin son bulacağına olan inancımızın ilk günkü kararlılıkla taze ve diri olduğunu yineliyoruz. Zulüm ile abad olunmayacak ve Siyonist devlet yıkılacak, felaket günleri başta Filistinliler olmak üzere tüm Müslümanlar için son bulacaktır.

 

Son söz olarak; Yaşasın Filistin davamız ve yaşasın Mescid-i Aksa diyoruz.

 

Bütün insanların akıl, nesil, can, mal ve din emniyetlerinin sağlandığı bir dünyada buluşmak temennisiyle katılımlarınız için teşekkür ederiz.

 

                                                                        ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA                                                                                                  

                                                                                                              İHH ANKARA

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye