Afganistan'da camiye saldırı: Onlarca ölü ve yaralı

04.08.2018

Afganistan'ın doğusunda yer alan Paktiya vilayetinin merkez ilçesi Gardez'de cuma namazı sırasında bir camiyi hedef alan intihar saldırısında en az 39 kişi hayatını kaybetti.

Paktiya polisinden yapılan açıklamada, kadın kıyafeti giyen iki intihar eylemcisi tarafından gerçekleştirilen saldırıda en az 80 kişi de yaralandı.

Görgü tanıkları, vatandaşların namaz kıldığı saatlerde eylemcilerden birinin üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini, daha sonra diğer saldırganın caminin içine girerek otomatik silahla cemaatin üzerine ateş açtığını dile getirdi.

Paktiya Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Serdar Wali Tabassüm de, olası saldırılara karşı caminin güvenlik güçlerince korunduğunu, ancak eylemcilerin burka giyerek kadın kılığında caminin içerisine girdiğini aktardı.

Yaklaşık 40 yıldır işgallerin ve iç savaşların pençesinde bulunan Afganistan'da maddi olarak zor durumda olan kimi Afganlar, özellikle cuma namazlarından sonra camilerin önünde para topluyor.

Afgan güvenlik güçleri kontrol edilmesi zor olsa da burkalı kadınların para toplamasına müsaade ediyor.

Bu arada saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, söz konusu saldırıyla kendilerinin bir bağlantısının bulunmadığını açıkladı.

Daha önce ülkedeki Şii azınlığı hedef alan kanlı saldırıların tamamını IŞİD örgütü üstlenmişti.

Örgüt nisan ayında yine bir seçmen kayıt merkezini hedef almış, intihar saldırısında 57 Afgan vatandaş hayatını kaybederken 120 kişi de yaralanmıştı.

 

euronews.com

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye