Af Örgütü: Mısır "İnsan hakları avukatı Hüda Abdülmünim'i" derhal serbest bıraksın!

22.11.2018

Uluslararası Af Örgütü İnsan hakları avukatı Hüda Abdülmünim'in , 1 Kasım 2018’de gözaltına alındığını, Mısır  güvenlik güçlerinin, evine baskın düzenlediklernii Hüda’yı bilinmeyen bir yere götürdüğünü söyledi ve serbest bırakılması için kampanya başlattı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Mısır’da devlete bağlı güvenlik güçleri, 1 Kasım 2018 günü, saat 01:30’da Hüda Abdülmünim’in Kahire’deki evine baskın düzenledi. Evin altını üstüne getirerek arama yapan güvenlik güçleri, Hüda’yı gözleri bağlı halde annesinin evine götürdü ve annesinin evini aradıkları sırada da gözleri bağlı halde polis aracında bekletti. Hüda, daha sonra, bilinmeyen bir yere götürüldü. Hüda’nın kızı, annesinin gözaltına alındığı ana tanıklık etti.

Memurlar, Hüda’nın kızına, devlete bağlı güvenlik güçlerine mensup olduklarını doğruladı. Ancak tutuklama emrini göstermediler ve Hüda’nın neden gözaltına alındığını veya nereye götürüldüğünü söylemediler. İlaçlarını ve kişisel eşyalarını yanına almasına izin verilmeyen Hüda’nın bacağındaki kan pıhtısı ve yüksek tansiyonu, devamlı olarak denge kaybı yaşamasına neden oluyor. Farklı polis merkezlerinde Hüda’nın akıbetini ve nerede tutulduğunu soran avukatları henüz Hüda’nın yerini belirleyemedi. Yetkililer, Hüda’nın gözaltına alındığını inkar ederek nerede tutulduğunu bilmediklerini söylediler. Uluslararası Af Örgütü, Hüda Abdülmünim’in zorla kaybedildiği görüşünde.

60 yaşında bir insan hakları avukatı olan Hüda Abdülmünim, önde gelen bir insan hakları örgütü olan Mısır Hak ve Özgürlükler Koordinasyonu adına gönüllü danışmanlık yapıyor. Son beş yıl içinde Hüda, zorla kaybetme vakaları da dahil olmak üzere insan hakları ihlallerini belgeliyor. Mısır Temyiz Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nde de avukat olan Hüda, aynı zamanda İnsan Hakları Ulusal Konseyi’nin ve Mısır Barolar Birliği’nin üyesidir. Uluslararası Af Örgütü, Hüda’nın aktivizmi ve çeşitli insan hakları davalarında savunma makamı üyeliği nedeniyle gözaltına alındığı görüşünde.

Hüda Abdülmünim’in gözaltına alınmasının, 1 Kasım’da başlatılan ve Mısır Hak ve Özgürlükler Koordinasyonu’nun eski sözcüsü Muhammed Ebu Hureyre gibi önde gelen insan hakları aktivistlerini ve avukatlarını hedef alan toplu gözaltıların bir parçası olduğu görülüyor."

Af Örgütü Uluslararası Kamuoyunu da  Mısır yetkililerine çağrıda bulunmasını isteyerek; "Hüda Abdülmünim derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır; Hüda Abdülmünim’in akıbeti ve nerede tutulduğu derhal açıklanmalıdır;  Hüda Abdülmünim’in nitelikli sağlık uzmanlarına ve reçeteli ilaçlara yeterli ve düzenli erişimi, gizlilik ilkesi de dahil olmak üzere tıbbi etiğe uygun bir şekilde sağlanmalıdır." ded.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye