18 Temmuz 2019 Perşembe •

Abdullah Yıldız: Hicret etmek bedel ödemeyi gerektirir

11.09.2018

Dünya Bülteni'inden  Furkan Özkul'un  Yazar Abdullah Yıldız'la  Hicri yılbaşı münasebetiyle gerçekleştirdiği röportajı iktibas ediyoruz: 

Hicret ne anlama geliyor?

Hicret, Peygamberimiz'in Mekke'den Medine'ye göç etmesi hadisesine İslam tarihinde verilen isimlendirmedir. Hicret, kelime anlamı itibariyle göç anlamına gelir. Ancak ayetlerde ve hadislerde kullanılan hakiki manasının sadece bir yerden bir yere göç değildir. Hicret'in gerçek anlamı; kötülüklerden, haramlardan, günahlardan, şirk diyarından Allah’a ve Rasul’üne göç etmek manasına gelir. 

Muhacir olmak kolay değildir

Allah yolunda gerçekleştirilen hicret sadece bedensel bir yer değiştirme değildir. Hicret'in bir amacı vardır. Hicret etmek bedel ödemeyi gerektirir. Müslümanlar içinde dünyanın pek çok yerinde sadece Rabbimiz Allah dedikleri için yurtlarından sürülen milyonlarca Müslüman kardeşimiz var. O yüzden muhacir olmak kolay bir sıfat değildir. Nitekim Hz. İbrahim ben Rabbime muhacirim dediğini hatırlıyoruz.

Hicret günümüz Müslümanları için çok büyük anlam ifade ediyor

Bir diğer manasıyla Peygamberimiz’in hadislerinde beyan ediliyor. Peygamberimiz, gerçek hicretin günahlardan kaçınmak olduğunu, muhacirin de günahlardan haramlardan kaçınan kimse olduğunu bizlere bildiriyor. Bu anlamıyla hicret günümüz Müslümanları için çok büyük anlam ifade ediyor. Hem ülkemizde yaşayan Müslümanların hem de tüm dünya Müslümanlarının, çağın onlara dayattıkları kötülüklere, haramlara ve günahlara karşı tavır alması gerekiyor. Sonuç olarak hicret tüm kötülüklerden uzak durmak anlamında kullanıldığını görüyoruz.

Bir yandan ensar olurken diğer taraftan muhacir olmak gerekiyor

Bu ayda Müslümanlar bir yandan yurtlarını terk etmek zorunda kalan muhacir kardeşlerine yardım ederken, onlara sahip çıkmaya çalışıp ensar olurken diğer yandan kötülüklerden haramlardan uzak durarak muhacir olmaya çalışmalıdırlar.

Bu vesileyle tüm İslam aleminin hicri yılbaşını kutlarım, hayırlara vesile olmasını Allah'tan niyaz ederim.

HİCRİ TAKVİM

Hicri takvim, hicretin esas alındığı ve Müslümanların dini hayatı için büyük bir öneme sahip olduğu belirtilir. Müslümanlar Ay’ın hareketlerine göre hesaplanan hicri takvime göre ibadet zamanlarını tayin ederler ve ibadetlerini gerçekleştirirler.

Muharrem ayı, 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, güneşin değil ayın döngüleri esas alınır. Hicrî tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Mekke’den Medine’ye göçü ile birlikte başlatılır. 

Hicretin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesi, Hz. Ömer devrinde olmuştur. Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl (Miladi 622), İslâmî takvimin başlangıç yılı olarak, Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul edilmiştir.

Muharrem ayının önemi

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı, Müslümanlar için önemli olayların gerçekleştiği ve dini hayatın manevi lezzetini hissedebileceğimiz kutlu zaman dilimlerini içinde barındıran bir ay olarak anlatılır. 

Bu ayda Hz Nuh kavminin zulmünden kurtulmuş, Hz. Yusuf kuyudan çıkmış, Hz. Musa Firavun’un zulmünden uzaklaşmıştır ve daha nice önemli olaylar bu ayda gerçekleşmiştir.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye